Caută
Close this search box.

• This event has passed.

Internationale Tagung Stadtbilder, Stadtsprachen. Urbane Kultur in Sprache und Literatur
vom 16. bis 18. Mai 2024
Aula BCUT, Timișoara

mai 16 @ 08:00 - 17:00

Colectivul de Limba și Literatura Germană din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara organizează conferința Stadtbilder, Stadtsprachen. Urbane Kultur in Sprache und Literatur / Imagini și limbaje ale culturii urbane între 16 – 18 mai 2024, în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran”. În cadrul acestei manifestări germaniști din Timișoara și Gießen (Germania) vor reflecta și dezbate asupra reprezentărilor și rolului culturii urbane în limba și literatura de expresie germană. Conferința va fi realizată în parteneriat cu Bilbioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”, Consulatul German din Timișoara și Forumul Democrat al Germanilor din Banat.

Der Fachbereich Germanistik an der Philologischen Fakulät der West-Universität Temeswar veranstaltet die Tagung Stadtbilder, Stadtsprachen. Urbane Kultur in Sprache und Literatur vom 16. bis 18. Mai 2024, in der Aula der Universitätsbibliothek „Eugen Todoran“. Im Rahmen der Veranstaltung werden Germanisten aus Temeswar und Gießen (Deutschland) über Darstellungen und die Rolle der urbanen Kultur in der deutschen Sprache und in der deutschsprachigen Literatur reflektieren und debattieren. Die Tagung wird in Partnerschaft mit der Universitätsbibliothek „Eugen Todoran“, dem Deutschen Konsulat in Temeswar und dem Demokratischen Forum der Deutschen im Banat durchgeführt.

Programmentwurf Tagung 2024

Date: